AVOKADO

Avokado tropikal bir meyve.. Markette ve herkesten yavaş yavaş görmeye başladığım avokadoyu merak edip eve aldım bundan 3-4 yıl önceydi. Bir kaç tarif, öneri ile biraz bilgi sahibiydim nasıl tüketeceğime dair ama olaya çok hakim değildim yani. İlk denemem tabi ki hüsranla sonuçlandı, hatta o kadar sevmedim ki uzun süre bir daha denemek bile istemedim.Zamanla bu sağlıklı beslenme akımları aldı başını gitti. Yemeklere, tatlılara alternatif tarifler türemeye başladı. Yardımcı besinlerden faydalanarak sürekli tükettiğimiz yemeklerin içeriği değişti. Avokado da besleyicilik açısından yararlı olduğu söylenmeye başlandı. Yağ içeriği yüksek olmasına rağmen tüketebileceğimiz sağlıklı bir yağ olarak mutfaklarımızda hatta günlük cilt,saç bakımında bile yerini aldı.


Hepimiz bir şeyler duyuyoruz, o yüzden bende çok bilgiliymiş gibi yararlarını ya da zararlarını anlatmayacağım denediğim sevdiğim tariflerden bahsedeceğim. Bir de genel tüketiminin püf noktalarından. Nasıl tüketeceğiz kısmını hallettiğimiz zaman seveceğimiz, damak tadımıza en çok uyan tarifi kendiniz bulacaksınız.


Avokadonun Tadı Nasıl?


Avokadonun tanımlayabileceğimiz ya da karşılaştırabileceğimiz bir tat tanımı yok aslında. Ve anlatmaya çalışırsam kafanızda çok lezzetli bir şey canlanmayacaktır. Avokadoyu aldığınız gibi tüketmeye başlarsanız, yavan tadıyla sizi anında soğutacaktır. Bu yüzden de dışarıdan takviye ile tadına eklemeler yapıldıktan sonra lezzeti ortaya çıkacaktır.


Avokado Nasıl Tüketilir ve Tatlandırılır?


Avokadoya yeni başlarken kolayca tüketebilmenin ilk yolu püre haline getirilmesidir. İkiye böldüğünüz avokadoyu bir kaşık yardımıyla (kabukları gelmeyecek şekilde) kaseye alınır. Üzerine tuz, karabiber ve limon eklenir. Sevdiğiniz ekşi tada göre miktar değişir. 1 avokado için 1/2 limonun suyu yeterli olacaktır. Bu karışımı ezip püre kıvamına getirdiğinizde tortilla cipslerinin yanında güzel bir sos olacaktır. Bu karışımı kahvaltılarınızda ekmek üzerine sürüp, yumurta ile tüketebilirsiniz. Ya da pratik olarak tostunuzun içerisinde tüketebilirsiniz.Avokado Nasıl Olgunlaşır? Nasıl Anlarız?


Avokado ile ilgili en önemli şey de olgunlaşmasıdır aslında. Olgunlaştıktan sonra yediğinizde çok fazla tatlandırma gereksinimi bile duymazsınız. Pazarlarda ve marketlerde genelde ham avokado satılır. Büyük marketlerde hemen yemeğe hazırları çok daha pahalı fiyatlarda bulursunuz. Haftalık aldığınız avokadoları evde gazete kağıdına sarılı şekilde olgunlaşmaya bırakabilirsiniz. Oda sıcaklığında 2-3 gün içerisinde olgunlaşacaktır. Hemen olgunlaşmasını istiyorsanız, bir elma ile gazete kağıdına sarıp 1 gün bekletebilirsiniz. Gazeteye sarılı şekilde buzdolabının sebzeliğinde uzun süre muhafaza edebilirsiniz.


Olgunlaşmaya başlayan avokadoyu yumuşaklığından anlayabilirsiniz. Kolayca kesilir, çekirdeği de zorlamadan çıkartılabilir. Rengi koyu bir hal alır.


Avokadoyu seçerken üstteki sap kısmına dikkat edilmelidir. Görünümü düzgün olanlardan seçmeye dikkat edin.

#avokado #avokadonuntadı #avokadonunolgunlaşması #avokadonasılolgunlaşır #avokadonunolgunlaştığınınasılanlarız #avokadolutarifler #avokadonasılseçilir #avokadonasılyenir #avokadonasıltüketilir

228 görüntüleme