Fırında Yılbaşı Hindisi

Yeni yılın müjdeleyicisi hindileri artık yılın her zamanı marketlerde bulabiliyoruz. Hatta parçalara ayrılmış şekilde bulmamız bile mümkün. Bu özel tarifi özel günler için yapabileceğiniz gibi hazırlanacak sosu yıl içerisinde de diğer hindili yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

İşin lezzeti bol baharatında ve önceden hindimizi marine etmemizden geliyor. Bu sene yeni yıl sofranızda hem göze hem de mideye hitap eden hindi pişirmek isteyenleri aşağıya bekliyoruz.

Hindinizi kasabınıza ya da marketinize önceden ayırttırmanızda fayda var. Bu şekilde önceden siparişle yarım hindi satın alabilirsiniz. 4 kişilik bir aile için yarım hindi yaklaşık 4 kilo kadar yeterli olacaktır. Sonra ki günler için de yemeklerinizde kalanları değerlendirebilirsiniz.


*Ölçüler yaklaşık 4 kilo içindir. Bütün hindi için malzemelerin miktarı artırılabilir. 3 saatlik bir pişme süremiz var.


Malzemeler

- 4-5 kilo hindi

- 150ml sıvıyağ

- 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber

- 1 tatlı kaşığı kekik (varsa taze kekik)

- 1 tatlı kaşığı karabiber

- 1 tatlı kaşığı tuz

- 1 adet limon

- 1 adet portakal

- 1 tatlı kaşığı bal

- 4 diş sarımsak

- 1 çay kaşığı zerdeçal

- 2 adet defne yaprağıYapılışı

Hindi bir gün önceden iç dış iyice yıkanır ve kurulanır. Limon ve portakalın kabukları rendelenir. Bir kabın içerisinde tüm malzemeler karıştırılır ve hindinin her yerine sürülür. Üstü kapatılarak bir gece buzdolabında bekletilir. Marine olan hindi dolaptan çıkarılır. Sos bir kere daha hindinin üzerine yedirilir ve büyükçe bir fırın poşetine koyulur. Bir kaç delik açılır ve üzeri alüminyum folyo ile kapatılır. Bu şekilde 200 derece fırında 1.5 saat pişirilir. Daha sonra üzerindeki alüminyum folyo alınarak 1 saat daha bu şekilde pişirilir. Ara ara hindi kontrol edilir üzeri yanmaması için. Süre sonunda hindinin pişip pişmediği bıçak yardımıyla kontrol edilir. Pişmemişse dereceyi 180e getirip bir yarım saat daha pişirebilirsiniz. Hindi poşetinden çıkarılır ve sos üzerine gezdirilir. 150 derece fırında bu şekilde 15 dakika daha pişirilir. Ve servis tabağına almadan önce dinlendirilir. Lokum gibi hindimiz hazır.. Mutlu yıllar dilerim.


#yılbaşıhindisi #yeniyıl #hinditarifleri #fırındahindi #yılbaşımenüsü #yeniyılmenüsü158 görüntüleme