Fit Hindi Göğüs

Beyaz etin incisi ve en çok yanlış anlaşılanlardan biridir hindi. Eti kuru ya da tadı yavan gibi ithamlara maruz kalır çoğu zaman. Şimdi sıra onu sevmeye geldi. Bol baharat ve doğru pişirme yöntemiyle yumuşacık ve lezzetli hindi pişirebilirsiniz..


**Püf noktası; iyi et pişirmenin en büyük tüyosu kullandığınız tavadır. Döküm tava ya da döküm ızgara tepsiler (muhakkak fırına girenlerden) ile eti mühürlemek içi sulu lezzetli etler pişirmenizi sağlar.


Malzemeler


- Yarım kilo hindi göğüs

- 1 tatlı kaşığı tuz

- 1 çay kaşığı karabiber

- 1 çay kaşığı toz acı kırmızı biber

- 1 çay kaşığı toz tatlı kırmızı biber

- 1 çay kaşığı toz sarımsak

- 1/2 çay kaşığı zerdeçal

- 1/2 çay kaşığı köri baharatı

- 1/2 çay kaşığı toz hardal

- ZeytinyağıYapılışı


Hindimizi bir güzel yıkıyoruz. Ve suyunu süzdürüyoruz. Bir kabın içerisinde baharatların hepsini karıştırıyoruz. Suyu süzülen hindinin etrafına güzelce sürüp ellerimizle ete masaj yapıyoruz. Baharatlar iyice yayıldıktan sonra tavamızı/ızgaramızı iyice ısıtıyoruz. Isınan tavamıza hindimizi yerleştiriyoruz ve etin her tarafını en az üçer dakika mühürlüyoruz. Ve önceden 220 derecede ısıttığımız fırına tava/tepsi ile birlikte atıyoruz. Fırında bu şekilde on beş dakika pişiriyoruz. Sonrasında üzerine fırça yardımıyla biraz zeytinyağı sürüyoruz. Fırının ısısını 180 dereceye düşürüp 10-15 dakika daha pişiriyoruz. Fırından çıkardığınız hindiyi kesmeden önce muhakkak dinlendirin. Daha sonra dilimleyebilirsiniz. Afiyet olsun.