Karnabahar Kısır

Sağlıklı yiyeceklerin popülerliğini artırmasıyla birlikte. Yeni lezzet denemeleri mutfaklarda yerini aldı. Son popüler tariflerin arasında kısıra yeni bir bakış açısı geliyor. Karnabahardan kısır. Deneyenler bu lezzeti beğeniyor. Ama derseniz ki aynı hissi veriyor. Benim damak tadım pek aynı şeyi düşünmüyor. Ama damak tadı değişir. O yüzden denemeye ve bu lezzetlere kendimizi alıştırmaya devam. Malzemelerin kısırdan hiç farkı yok tek fark ana malzememiz bulgur değil.


Malzemeler

- 1 orta boy kabak

- 1 demet yeşil soğan

- Yarım demet maydanoz

- Yarım demet dereotu

- 5-6 dal taze nane

- Tuz

- Toz kırmızı biber

- 2 yemek kaşığı Domates salçası

- 1 yemek kaşığı Biber salçası

- Nar ekşisi

- Limon


**Püf noktası; karnabaharlar küçük parçalara ayrılır. Sapları kesilir. Çiçek kısımları kullanılır. Rondoya tepeleme doldurulmamalı. Yeşil soğan için de rahatsız etmesin diye daha çok yeşil yaprak kısımlarını kullanabilirsiniz.


Yapılışı

Geniş bir tencerede 1-2 yemek kaşığı yağ ile salçalar kavrulur. Tencerenin altı kısılır ve üzerine rondodan geçirilen karnabaharlar ilave edilir. İyice karıştırılırken üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave edilir. Karıştırmaya devam edilir. Kıvamına göre yavaş yavaş sıcak su eklemeleri yapılabilir. Ocak kapatılır. Tencere kapağı kapalı şekilde karnabaharlar buharıyla birlikte dinlenmeye bırakılır. Bu esnada yeşillikler ince ince kıyılır. Soğuyan karnabahar yeşilliklerle birlikte karıştırılır. Nar ekşisi ve limon suyu istenen ekşiliğe göre ayarlanır. Tuz, toz kırmızı biber ilave edilir. İyice karıştırılır ve servis tabağına alınır.#karnabaharkısır #salatatariflerleri #karnabahartarifleri #sağlıkliyemekler #pymimarmutfakta #salatalar #diyetyemekleri #çaysaati