Şekersiz %100 fıstık ezmesi


Fıstık ezmesi artık tüm diyetlerin vazgeçilmez yağ ve protein kaynağı durumunda. Bir çok marka da artık fıstık ve fındık ezmelerinde ilave şeker ve katkı maddesi kullanmadan, bal ile tatlandırarak tüketiciye sunmaya başladı. Bizler de yavaş yavaş bilinçlenmeye ve etiket okuyup içeriklerden haberdar olmaya başladık. Hal böyle olunca da doğal ve katkısız ürünlere yönelmeye başladık.Yiyeceklerimizi evde yapmanın güvenirliği ise bambaşka. İçeriğine tamamen hakim olduğunuzda hem sağlıklı yaşamak için hem de diyetinize uyması açısından iyi olmaktadır. Peki fıstık ezmemizi kendimiz yapabilir miyiz? Cevap ise çok basit kesinlikle yapabilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde. Evde yaptığınızda bütçe olarak da uyguna getirmiş olacaksınız. Gereken tek şey fıstık ezmesi ve sağlam bir rondo.


Fıstık ezmesi protein ve sağlıklı yağ içeriği ile de sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Ama her sağlıklı olan şey gibi bunda da porsiyon kontrolü çok önemlidir. Günlük beslenmenizde ve yaptığınız günlük aktiviteyi göz önüne alarak beslenmenize dahil edebilirsiniz.

İçeriğini nasıl sevdiğinize göre şekillendirmeniz de elinizde. İster sade ister bal ile tatlandırarak evde kolayca katkısız fıstık ezmenizi elde edebilirsiniz. Fıstıklar işlenmemiş kabuksuz fıstık olmalıdır.


MALZEMELER


- 500gr işlenmemiş tuzsuz yer fıstığı


YAPILIŞI


1. Fıstıklar orta-kısık ateşte yağsız tavada kabukları kolayca ayrılana rengi hafiften dönene kadar sürekli karıştırarak kavurulur.

2. Bir bezin arasında fıstıklar kabuklarından ayırılır ve ılıyınca rondoya eklenir.

3. Rondoda önce düşük devirde ufalanma başladıktan sonra yüksek devirde istediğimiz kıvamı alana kadar çekilir.

4. Sonrasında fıstık ezmemiz kavanoza girmek için hazır.


Afiyet olsun.. Bol bol kaşıklamalar :)


Tavsiye: Ekmeğinizin üzerine 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi + yarım muz ile ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Parmak yeme garantili.#şekersizlezzetler #şekersizfıstıkezmesi #fıstıkezmesi #yüzdeyüzfıstık #videolutarifler #fıstıkezmesinasılyapılır #evdefıstıkezmesiyapımı #peanutbutter #yerfıstığı #sporcubeslenmesi #sağlıklıtarifler #sağlıkmutfağımda #pymimar #diyettarifler #nosugar #sugarfree #araöğün