SPORA ZAMAN BULMAK

Hayatımız seçimlerden ibaret. Gün içerisinde seçimlerimizi isteklerimize göre yapıyoruz. En büyük bahanemiz ise seçimlerimizin elimizde olmayan şeylerden kaynaklandığını düşünmektir. Hayatın genelini düşündüğümüzde yaptığımız bazı şeyler bizim elimizde değilmiş gibi görünebilir. Bunlar aslında bizim şartlarımızı oluşturmaktadır. Yani yapmak istediğimiz bazı şeyler için şartlarımız uygun olmayabilir. Ya da olmadığını düşünüyor olabiliriz. Ne yapacağız yani? Şartlarımız el vermiyor diye öylece bırakacak mıyız ipin ucunu!..


Buna cevabım kocaman bir HAYIR!.. Çoğu şeyi yaparken koşullarımızı zorluyoruz. Paramız yokken gereksiz harcamalar yapıyor, ihtiyacımız olmayan şeylere paralar veriyoruz. Çünkü ihtiyacımız olmadığını bilmemize rağmen bunu istiyoruz. Ve kafamızda ihtiyaçlar yaratıp buna inanıyoruz. Peki ne yapacağız?1. İSTE!


Öncelikle istediğimiz her şeyi yapabileceğimize ve ne kadar güçlü olduğumuza inanmalıyız. Düşün bir kere bu zamana kadar isteyip de başaramadığın ne oldu hayatında. Kendine yapacağın en büyük kötülük "istiyorum ama ......" amadan sonrasını getirmek. İşe öncelikle istemekle başlıyoruz...


2. DEĞİŞİMİ KABULLEN!


Şartların uygun olmadığından bahsetmiştik ya önce şartlarımızı kabulleneceğiz sonra da değişimi. Düşünelim.. spor ya da diyet yapabilmek için seni zorlayan şey ne. Buna tek cevabım "SENSİN" olurdu benim için ama sen şimdi bir sürü şey sıralamaya başladın bile. Aslında kurduğun cümlelerde tek özne sensin. Hayatının kaç yıldır bu şekilde olduğunu düşün ve bundan sonra da bu durumun ne kadar değişeceğini. Eeeee mükemmel zamanımı bekleyeceğiz hep yani. O zaman önce kendi hayatımızı kabul ediyoruz ve hayatımıza bunu nasıl adapte edebileceğimize odaklanıyoruz. Doğal olarak hayatına eklediğin bu yenilik beraberinde değişiklikleri de getirecek bunu da kabul edeceğiz..3. ERTELEME!


Mükemmel zaman diye bir şey yok. Şu geçsin yapıcam, bunu da yiyeyim bırakıcam... Hayır yapmayacaksın, bırakmayacaksın çünkü ertelediğin zaman da başka bir şey olacak. Pazartesiyi başlama günü olarak belirleme. Ama Pazartesi başla işte o zaman Salı günü de dün yaptım bugün de yapayım diyeceksin. Sonra Çarşamba takip edecek Perşembe bir bakmışsın hafta bitmiş ve sen şimdiden 4 gün spor yapmışsın bile. Ama başlamazsan Salı da gitmeyeceksin sonra Çarşamba günü de.. Perşembe geldiğinde bu hafta yalan oldu haftaya Pazartesi kesin başlıcam bu sefer 7 gün giderim onu oradan telafi ederim diyeceksin. Sana bir şeyi itiraf edeyim mi? Yine olmayacak.. Bu hafta en az 3 gün gitseydin zaten sonra kendini öldürecek tüm haftanı alacak sporu yapmak zorunda hissetmeyecektin. Ve bu koşuşturma seni çok yoracağından erkenden pes etmeyecektin.


4. PLANLA!


Hepimizin hayatı inanılmaz yoğun.. İş, ev, okul, sınavlar, mesailer, çocuklar, eşler, ev işleri, aileler.. saymakla bitiremeyiz belki de. Bu şekilde düşününce fazladan bir şey yapmaya hiç zaman yok gibi geliyor. Ama doğru planlamayla her şeye yetişebileceğinizi göreceksiniz. Hatta bunu yapmak size çok iyi gelecek. Hiç bir şeye yetişemiyorum duygusundan kurtulacaksın. Daha aktif olacak, gün içerisinde neler yapabileceğine şaşıracaksın. Öncelikle bir gününü düşün. Yapman gerekenleri listele. Bunlar ne kadar zamanını alıyor onları hesapla. Gereksiz yaptığın ya da yapmasan da olabilecek şeylerin hayatında ne kadar zaman harcattığını çıkar ve spor zamanın işte tam orada duruyor.


Artık dizilerin 2.5 - 3 saat olduğunu ve senin haftada bir kaç dizi izlediğini düşünürsek 1 saatçik sporu yapacak vaktin vardır. Şimdi birbirimizi kandırmayalım ve kendimize dürüst olalım. Yahu teknoloji gelişti her yerde dizinizi izleyebileceğiniz gibi kaydedip sonradan izleyebilir ya da geri sarabilirsiniz.
5. SEVDİĞİN SPORU BUL!


Hareket etmenin ya da sporun kuralı yoktur. Sevdiğin bir şeyin peşinde koş. Neden kendine sevmediğin bir şeyi zorunluluk haline getiresin ki. Bu ne kadar sürdürülebilir olur.. Severek yaptığın zaman o senin için terapi gibi olacak. Vücuduna yaptığın en güzel iyilik olacak. Yapmayı en çok sevdiğin sporu düşün ve harekete geç. Spor salonuna gitmeye maddi gücün yetmiyorsa dışarıda yürü. Hava soğuksa evin içinde hareket et. Ekipmanın yoksa direnç bandı yerine külotlu çorabını; dumble yerine su şişelerini kullanabilirsin. Otobüsten bir kaç durak önce in. Arabayı evde bırak çarşıya pazara yürüyerek git... Çocuğunu okula yürüyerek bırak. Eve dönerken yolunu uzat. İlk adımı at.. gerisi gelecek.6. ALIŞKANLIK HALİNE GETİR!


Hayatımıza adapte ettiğimiz ve sürekli tekrarladığımız her şey bir süre sonra alışkanlığa dönüşüyor. Kötü alışkanlıklarımızı bir günde edinmedik. Bizim için iyi olacak alışkanlıkları edinmek de zaman alacaktır. Ama bunu başardığımızda kazancımızı düşünsenize bir de. Sabır etmeliyiz ve vazgeçilmez olana kadar tekrarlamaya devam etmeliyiz. Zaten yukarıda belirttiğim şeyleri uygulamaya başladığınızda hiç zorlanmadan yapacağınızı göreceksiniz.#sporyapmak #sporazamanbulmak #sporvakti #alışkanlık #sağlıklıyaşam #blogger

38 görüntüleme