Tüp mide ameliyatı sonrası KAHVE alışkanlığı..

KAHVE.. Son 10 yılda Türkiye’de kahve tüketimi 3 kat arttığını biliyor muydunuz?


Günde en az bir fincan kahve muhakkak tüketiyoruz. Hepimizin kahveyi seviş ve içiş şekli farklı.. Kahvenin sağlığa fayda ve zararlarıyla ilgili bir sürü şey var. Ben bu konuda uzman ya da diyetisyen olmadığım için bu konulara girmeyeceğim. Yazı tamamen 4 yıllık tecrübeli tüp mideli olarak görüşümü yansıtmaktadır.

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim de tüp mide ameliyatı sonrası edindiğimiz kahve alışkanlığı.. Tüp mideli olarak hepimizin ortak geçmişinde obezite yatıyor. Ve obezite demek de bağımlılık demektir. Ameliyat sonrası yaşam tarzımız tamamen değişmektedir. Değişen bu yaşam tarzına da geçiş yaparken yeme bağımlılığımızın ya da alışkanlığımızın yerini başka şeylerle doldurmaya çalışıyoruz. O zaman da ilk tercihimiz genelde kahveden yana oluyor. Çünkü içtiğimizde, ameliyat sonrası günlük aldığımız kalorinin düşmesinden kaynaklı halsizliğe karşı bir enerji kaynağı ve akabinde gelen tokluk hissi. Hele bu kahve sütlü ise aslında bir öğün/ara öğün yapmış gibi oluyoruz sadece içerek. Bu da zamanla kahve alışkanlığını edinmemize neden oluyor. Tüp mide ameliyatından sonra kahve alışkanlığımıza artı olarak çoğumuz şekersiz kahve içmeye yöneliyoruz. Çünkü tatlı şeylere karşı toleransımız eskisi gibi olmuyor..


Her şeyin fazlası zarar.. Bu noktada yine kendimizle savaşmak durumunda kalabiliriz. Günde kaç kahve içilmeli ya da ne kadarından sonrası artık zararlı onunla ilgili takibinizdeki doktor ya da diyetisyenden bilgi almalısınız. Çünkü beslenme tamamen kişiseldir. Bunun en iyi örnekleri de yine biz eski obezleriz. Kilo artışımızın en önemli sebeplerinden biri de bu zamana kadar başkalarının beslenme ve zayıflama programlarını uygulamaya çalışmak ve akabinde yaşadığımız başarısızlık.Tüp mide ameliyatı olduk, güzel kilolarımızı da verdik. Çoğumuz o hayal ettiğimiz hedefe ulaşamadık. Hala çabalıyoruz. Dikkat ediyoruz. Spor yapıyoruz. Yok olmuyor. Bunun sebebi içtiğimiz kahve olabileceğini düşündünüz mü? Sade kahveden bahsetmiyorum. Bu dışarıda çok sevdiğimiz o köpüklü, sütlü, kremalı kahvelerden bahsediyorum. En basit sütlü kahve 70 kalori. Sadece kahve içiyorum derken aslında gereksiz kalori alıyor olabiliriz. Ben kahveyi sütsüz içemem diyenlerdendim. Şekeri bıraktığım gibi kahvede sütü de bıraktım. Şu an kahveden çok daha fazla keyif alıyorum. Sütlü kahve sonrası zaman zaman yaşadığım mide bulantılarım olmuyor. Sütün içerisindeki şekeri almadığım için de ara öğünlerimde şekerim oynamıyor. Peki sütlü kahveyi bırakamadık diyelim. Yağsız sütle içerek aldığımız kalori miktarını düşürebiliriz. Kahvelerimize eklenecek şurup ya da kremadan uzak durabiliriz. Ve yine günlük kalori miktarına göre (bu yine doktorunuzun size önerdiği günlük kalori miktarı) gün içerisindeki tüketimlerinizle dengeleyebilirsiniz.

Şimdi bu yazıyı okurken güzel bir kahve de ne kadar iyi olur değil mi? Ya da dışarıda yağmur yağıyor. Geçmişiz pencerenin kenarına bir bardak kahve koymuşuz. Battaniyenin altında içiyoruz.. Bu süreçte keyfinizden ödün vermeyin ama her zaman limitlerinizi bilin ve kahvenin yanında muhakkak suyunuzu ihmal etmeyin..


#pymimardiyette #tüpmide #obezitecerrahisi #obezite #kahve #türkkahvesi #nescafe #kahvealışkanlığı #kahvebağımlılığı #pymimar #minipymimar

266 görüntüleme