Yulaf Lapası

Yulaf lapası belki adı itibariyle çok cezbetmiyor olabilir. Ama tadı kesinlikle sizi cezbedecektir. Hele kaselerinizi rengarenk süslediğinizde bu lezzete doyamayacaksınız.


Kahvaltıda ve tatlı isteğini bastırmada süper bir alternatif. İster ılık, isterseniz de soğuk tüketebilirsiniz. Hem diyetinize uygun, hem şekersiz, hem besleyici, hem doyurucu... Daha ne olsun. Sporcu beslenmesinin vazgeçilmezi yulaf ezmesini siz de mutfağınıza alınız. Uygun fiyatıyla sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz.- Uzun süre tokluk sağlar.

- Lifli yapısı sayesinde bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

- Yüksek protein değeri ile sporcular için enerji vericidir. Veganlar için de faydalı bir protein kaynağıdır.

- Diyetlerde kullanılmaya uygundur.

- 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 dilim ekmekle eş değerdir.


YULAF LAPASI NASIL PİŞİRİLİR?


Yulaf ezmesi süt ile pişirileceği gibi kalorisini düşürmek için ya da süt alerjisi olanlar için su ile de pişirilebilir. Süt olarak; inek sütü kullanılacağı gibi veganlar hindistan cevizi sütü, badem sütü tercih edilebilir. İçerisine meyve, kuruyemiş, fıstık ezmesi gibi lezzetler ilave ederek lapanızı çeşitlendirebilirsiniz. Böylece yemesi keyif verici öğünler yaratabilirsiniz.


Muzlu Yulaf Lapası


- 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi (eti Litalif)

- 1 adet orta boy muz

- 1 su bardağı süt

Üzeri için; muz, %100 şekersiz fıstık ezmesi, hindistan cevizi, çilek, tarçın...Yulaf ile süt kaynayana kadar bir tencerede pişirilir. Süt kaynadıktan sonra altı kısılır. Muz ezilir (bir kaç dilimi üzerinin süslenmesi için ayrılır.) Muz da ilave edildikten sonra kısık ateşte kıvam alana kadar karıştırarak pişirilir. İstenen kıvama geldiğinde kaseye alınır ve üzeri süslenir.


Elmalı-Tarçınlı Yulaf Lapası


- 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi (eti Litalif)

- 1 adet orta boy elma

- 1 su bardağı süt

- 1 tatlı kaşığı tarçın

Üzeri için; %100 şekersiz fıstık ezmesi, hindistan cevizi, elma, tarçın...Yulaf ile süt kaynayana kadar bir tencerede pişirilir. Süt kaynadıktan sonra altı kısılır. Elmanın yarısı rendelenir. (diğer yarısı küp küp doğranarak üzerinin süslenmesi için ayrılır.) Elma ve tarçın da ilave edildikten sonra kısık ateşte kıvam alana kadar karıştırarak pişirilir. İstenen kıvama geldiğinde kaseye alınır ve üzeri süslenir.


Kakaolu Yulaf Lapası


- 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi (eti Litalif)

- 1 adet orta boy muz

- 1 su bardağı süt

- 1 tatlı kaşığı kakao ya da 1 kare bitter çikolata

Üzeri için; %100 şekersiz fıstık ezmesi, hindistan cevizi, muz, çilek, bitter çikolata...
Yulaf ile süt kaynayana kadar bir tencerede pişirilir. Süt kaynadıktan sonra altı kısılır. Muz ezilir (bir kaç dilimi üzerinin süslenmesi için ayrılır.) Muz ve kakao/çikolata da ilave edildikten sonra kısık ateşte kıvam alana kadar karıştırarak pişirilir. İstenen kıvama geldiğinde kaseye alınır ve üzeri süslenir.


#yulaflapası #etilitalifyulafezmesi #yulafezmesi #yulaf #protein #sporcubeslenmesi #vegan #vegantarifler #oatmeal #muzluyulaflapası #şekersizlezzetler #şekersiztatlılar #kahvaltılıktarifler #kahvaltı